Azzal, hogy annakidején két lábra álltunk, nagymértékben megnehezítettük ízületeink munkáját. További nehézségeket okoz az ízületi kopások terén az átlag életkor megnövekedése, amelynek eredményeként például egyre csökken a szervezet víztartalma, ami az ízületekre is negatívan hat. Talán ennél is nagyobb nagyobb probléma a túlsúly, amit cipelnie kell a gerincünknek és a láb ízületeinknek.
Rossz hír, hogy a tudomány mai állása szerint az ízületi bántalmak a gyógyíthatatlan betegségek közé tartoznak.
Milyen megoldásokkal lehet mégis enyhíteni a fájdalmakat, vagy elkerülni a korai problémákat.
Ízületi problémák, mint népbetegség
Az ízületi betegségek a fejlett országok felnőtt lakosságának több, mint egyharmadát sújtja és ez az arány folyamatosan nő. A kopásból és gyulladásból következő ízületi elváltozások meggyógyítása egyelőre kivitelezhetetlennek tűnik, még a legnagyobb büdzsével rendelkező egészségügyi rendszerek sem tudnak megbirkózni ezzel a betegséggel. Ezen okok folytán természetesen megelőzés és az állapot romlásának megállítása kerül előtérbe.
A legrosszabb, ami a fájó ízületekkel történhet: a pihenés
Az ízületi bántalmak kezelési módszere nagyon sokáig a pihenés, sőt az egyhelyben fekvés volt. Persze ez logikusnak is tűnik, hiszen azt gondolták, hogy a pihenés és tehermentesítés hatására képes regenerálódni, újjáépülni az ízület. A tudomány mai állása szerint viszont ez a nézet teljes mértékben elavult és megcáfolt. Ha egy fájós térdet pihentetünk, akkor még kevesebb ízületi folyadék termelődik – ami az egész rendszer kenőanyaga – az amúgy is kiszáradástól fenyegetett ízületi szövetekben.
Ráadásul az ízület körül lévő izomzat az egyetlen, ami tehermentesítheti a károsodott ízületet, ami a pihenés hatására egyre sorvad, ezzel még nagyobb tehernek kitéve a fájdalmas testrészt.
A mozgás csodája
Tudományos vizsgálatok igazolták, hogy napi egy óra erőteljes gyaloglás a betegek többségénél egy hét után enyhítették az ízületi fájdalmakat. Persze ehhez az eredményhez minden betegnek el kell viselnie az első napokban a testmozgás okozta intenzív fájdalmat, le kell küzdeniük saját ösztöneiket és erősen át kell lépniük a komfortzónáikat. Később azonban nem marad el a hatás, hiszen a betegek pszichés és fizikai állapota is lényegesen javulni kezd!