fbpx

Sokan kérdezitek, hogy ha nem fogyasztotok tejterméket, akkor hogyan fedezhetitek a szervezetetek számára szükséges kalciumot a megfelelő mennyiségben?

Mindenekelőtt vizsgáljuk meg, hogy mire jó a Kalcium?

A kalcium az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben jelen lévő ásványi anyag. Több folyamatban is nélkülözhetetlen szerepet játszik:

  • véralvadásban,
  • a szív- és vázizmok összehúzódásában,
  • a B12 vitamin felszívódásában,
  • idegfunkciókban.

A kalcium nélkülözhetetlen az egészséges csontrendszer és csontfejlődés alapjainak kialakulásához. Beépülését a D-vitamin és a jó minőségű fehérje segíti. A nem megfelelő kalciumfelvétel  negyven év felett csontritkuláshoz vezethet, ami leginkább a nőket érintő probléma.

A kalciumfogyasztás ajánlott napi adagja 800-1000 mg, de a szervezet erős igénybevétele esetén ez 1000-1300 mg is lehet. Ennél nagyobb dózis nem ajánlott, mert vesekárosodáshoz vezethet; emiatt is fontos a napi megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.

Hiányállapot okai és tünetei

A kalciumhiány jellegzetes tünetei a görbülő hát, a romló fogak, az allergiára való hajlam, a fájó ízületek, a repedezett körmök, szívdobogás érzés, izommerevség és akár az álmatlanság is.

  • SZÉNHIDRÁT TÍPUSOK FIGYELEM!

A finomított szénhidrátok, különösen a cukor és a fehér liszt fogyasztása a vért savassá teszi, így a mész, amely a savakat közömbösíti, kioldódik a csontokból és a fogakból.

  • FEHÉRJE TÍPUSOK FIGYELEM!

Amennyiben a táplálkozásunk nagy része állati fehérjékben gazdag, a vér szintén nagy mennyiségű kalciumot old ki a csontokból.

  • MINDENKINEK FIGYELEM!

A mozgásszegény életmód fokozza a csontszövet lebontását. De jó hír, hogy a rendszeres mozgás, aktív életmód hatására a csonttömeg megőrződik.

A mellékelt táblázatból kiderül, hogy mely táplálékunk milyen mennyiségben tartalmaz kalciumot. Jó látszik, hogy valóban a tejtermékek a leggazdagabbak, de sajnos a legtöbb ember számára nem jótékonyak a tejtermékek, sőt inkább kerülendő élelmiszer, mivel az anyagcserét lassítja. A természet a tejet arra találta ki, hogy a kis bociból nagy tehén legyen, ezért jelentős növekedési hormont tartalmaz, ami a legtöbb típusnál hízáshoz vezet.

Kalciumra márpedig szükségünk van, ezért nézzük meg, hogy mivel pótolhatjuk tejtermék helyett. Különösen érdekes lehet ez a vegan táplálkozásúaknak.

  • Mák – CA tartalom 1400 mg/100 g

A mák olajának magas foszfortartalma nagyon jól segíti a kalcium hatékony felszívódását és a csontokba való beépülését. Fogyassz naponta 1-2 ek. hidegen sajtolt mákolajat.

Tipp: Szórj mákot a reggeli turmixodba, zabkásádba

  • Szezámmag – CA tartalom 740 mg/100

Gazdag még fehérjében, vasban, foszforban és A-vitaminban.

Tipp: Szórj meg vele salátát, főtt gabonát, de keverheted reggeli kásába, műzlibe, sőt még főzelékbe is. A szezámolaj különleges ízt ad a salátáknak.

  • Mandula – CA tartalom 252 mg/100g

Magnézium és foszfortartalma is jelentős, így jótékonyan befolyásolják a szív működését, megerősítik a véredények falait.

Tipp: Ha rád tör a nassolhatnék, rágcsálj el egy marék mandulát, de tízóraira és uzsonnára is kitűnő választás.

  • Petrezselyem – CA tartalom 245 mg/100 g

Jelentős kalciumtartalma mellett veseműködést serkentő, vesekőhajtó és hólyaghurut elleni teák is készíthetők belőle, nagyon jól fokozza az emésztőrendszer működését

Tipp: fogyaszd nyersen, zöldturmixokba, párolt gabonafélékbe, főzelékekbe, salátákba keverve.