• Mire jók ezek a kampány jellegű világnapok, hónapok?
  • Van ennek értelme?
  • Mindenki felnőtt ember, tudja, hogy mit hogyan kell tennie az egészsége, egészmegőrzése érdekében, nemde?!

Sajnos nem így van!

Mi az oka annak, hogy a rengeteg figyelemfelhívás, a környezetünkben lévő tragédiák ellenére még mindig rengetegen nem mennek el a szűrővizsgálatokra?

  • miért pont velem történne meg?
  • szégyellem magam?
  • ez a csomó még biztosan nem az?
  • nem fogdosom én magam……..
  • engem ne csonkítsanak meg, inkább….
  • azt hallottam, hogy a mammográfia veszélyes….
  • ráér, majd előbb még…………
  • majd én megoldom saját magam
  • nincs időm rá, hogy az orvosnál ücsörögjek, stb, stb, stb.

Ilyen és még sok hasonló KIFIGÁST hallok és a vége persze a tragédia. Még akkor is, ha nem halállal végződik, csupán a műtét, a kemo, sugárkezelés és egyéb borzalmak.

Megéri ezeket végig próbálni, végig élni?

Magyarországon az emlőrák a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése. Évente több mint ötezren szembesülnek a lesújtó diagnózissal. Korai felismerés esetén azonban akár teljes gyógyulásra is van esély!

A mellrák MEGELŐZÉSÉRE leggyakrabban az önvizsgálatot és a mammográfia szűrővizsgálatokat javasolják az alábbi módon:

  • Az emlők rendszeres és módszeres önvizsgálata már 20 éves kortól ajánlott. Leginkább a menstruáció utáni napokban érdemes elvégezni, kellően megvilágított helyiségben, a tükör előtt. A mellek alakját, nagyságát, a mellbimbók állapotát és az emlő bőrét kell áttekinteni nem csak leengedett, hanem felemelt karral is, majd tapintásos vizsgálattal három ujj segítségével körkörös mozdulatokkal végig kell tapogatni a melleket és a hónaljakat is.
  • Mammográfiás szűrővizsgálat is javasolt legkorábban 30 éves korban. 45 éves korig 3 évente érdemes elvégeztetni, míg 50 év felett már évente javasolt.

Ugyanakkor a MEGELŐZÉS szó ennél sokkal többet jelent. Az időben való felismerés nem a betegség megelőzése, hanem a kialakult betegség időben megkezdett gyógyításának előfeltétele.

Ahhoz, hogy a valódi MEGELŐZÉSTelérjük, ismernünk kell a betegség kialakulásának eddig ismert okait, ami még mindig sajnos nem teljeskörű tudományos ismeret, de segíthet az érintetteknek, sőt mind nőnek az önismeretben.

Kezdjük az orvosilag ismert rizikófaktorokkal, amelyek többsége helyes életmóddal többnyire kivédhető és elérhető a valódi MEGELŐZÉS.

  • hormonális háttér
    • menopauza
    • fogamzásgátló tabletták
    • egyéb hormonkezelések

Az emlőrák keletkezésében feltétlenül szerepe van az ösztrogén hormonoknak. A szervezet ösztrogén-terhelése legtöbbször cikluszavarra, az ovuláció elmaradásának hiányára vezethető vissza. A tüszőrepedés elmaradása esetén nem keletkezik sárgatest, a ciklus során csak ösztrogének termelődnek, de progeszteron nem. A fogamzásgátló tabletták és a változókori hormonpótló készítmények esetleges rákkeltő hatása ma is élénk vita tárgya. Léteznek tanulmányok, melyek a hormontabletták rákkeltő hatásáról számolnak be, mások megfigyelései pedig ezek védőhatását igazolják.

  • genetikailag örökölt betegség

Az esetek 5 százalékában dominánsan öröklődő betegség, az úgynevezett BRCA1 és a BRCA2 gének dominánsan átörökíthető mutációjára vezethető vissza. A genetikailag kódolt esetek jellemzően fiatal korban – 40 éves kor alatt – fordulnak elő.

  • túlsúly

Menopauzát követően, a túlsúlyos nők emlőrák kockázata enyhén magasabb. Posztmenopauzában ugyanis a zsírszövet is alkalmassá válik ösztrogén szintézisre, s ezáltal a megnövekedett ösztrogén expozíció okozza ez esetben is a nagyobb rizikót.

  • mozgásszegény életmód

Míg a rendszeres fizikai aktivitás akár 25%-kal csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát, emlődaganattal diagnosztizált betegek esetében a heti két és fél óra közepes és 15 perc magas intenzitással végzett testmozgás a túlélést is növelheti, akár 40%-kal. 

  • dohányzás

A dohányzás, ami ismerten számos daganat rizikó faktora, 19%-kal növeli a mellrák kialakulásának kockázatát 50 – 71 év közötti nőknél. A cigarettafüst belélegzése nyomán a szervezetbe kerülő anyagokról már régen tudjuk, hogy a tüdő-, szájüreg-, torok-, gége-, nyelőcső-, hólyag-, hasnyálmirigy-, vese-, máj-, gyomor- és bélrák kialakulásában is jelentős szerepet játszik.

  • alkohol

Az elfogyasztott mennyiséggel arányosan nagyobb az alkoholt fogyasztó nők emlőrák kockázata. Kutatók kimutatták, hogy minden 200 nő között, akik napi két alkoholos italt fogyasztanak rendszeresen, 3-mal több emlőrákos beteg van, mint minden 200 alkoholt nem fogyasztó nő között.

  • dezodorok használata

Bár tudományosan nem bizonyított, hogy a dezodorok hatással lennének a mellrák kialakulására, mégis elgondolkodtató, hogy a kozmetikai ipar által gyártott és tömegesen használt kemikáliák vajon károsak-e az egészségre. Az izzadság a szervezet egyik méregtelenítő eszköze, amit az illatosított dezororokkal meg akarunk szüntetni, ezzel elnyomva, eltömítve a tisztító csatornákat. Mindenki döntse el, hogy ez káros-e. Mindenesetre javaslom a természetes tisztítást az elnyomás helyett.

Tudtad, hogy a férfiakban is előfordul. Bár náluk jóval ritkább, de gyorsabb lefolyású, rosszabb indulatú. Számomra ez a jelenség is bizonyítja, hogy a dezodorok bizony rosszindulatú hatással lehetnek a szervezet számára.

Az orvostudomány által még nem elfogadott, de 100 évnyi kutatással alátámasztott életmód program az anyagcsere típusú táplálkozási program is, amely személyre szabott „üzemanyag bevitellel” segíti a szervezet önszabályozó, öngyógyító mechanizmusát. Jó üzemanyaggal az autó is sokkal gyorsabb és hosszabb ideig is működik.

És mi a helyzet a tudományosan még nem alátámasztott, de a tapasztalati, főleg keleti tudás által ismert lelki háttérrel?

A mellrák az egyik legfélelmetesebb női betegség, bizonyos kapcsolati problémákból, illetve a nőiség háttérbe szorításából fakadhat.

A civilizált világban egyre inkább háttérbe szorulnak azok az erények, melyek hagyományosan a nőiséget szimbolizálják. A gyengédség, az önzetlen szeretet, a másokra való odafigyelés képessége olyan erények, melyek mind kisebb szerephez jutnak a hétköznapok során. Az emlőrák kialakulása utalhat arra, hogy a beteg élete során a női energiáit nem hasznosítja kellő mértékben, azokat elnyomja, és férfiakra jellemző eszközökkel próbál érvényesülni. Ezek az energiák azonban nem szűnnek meg, utat törnek a szervezeten belül, és emlőrák formájában hívják fel magukra a figyelmet.

 Akit a téma bővebben is érdekel, itt is olvashat róla: http://kinai-medicina.tienshoni.hu/kinai-medicina/betegsegek-lelki-okai/170-mellrak.html