fbpx

Mit lehet kenyér helyett enni? Nehéz kérdés olyan embernek, aki mindenhez kenyeret eszik. A nagymamám például még a krumplis tésztához is evett kenyeret.

Én meg már évek óta nem eszem kenyeret, mert rájöttem, hogy kenyér nélkül többet tudok enni azokból a többnyire húsos ételekből, amiket szeretek. persze könnyű nekem, hiszen én fehérje típus vagyok és hús hússal eszem.

Ezért aztán kenyér nélkül több fér belém a pacalpörköltből, a csirkepaprikásból is.

Annak ellenére így van, hogy sokszor azt az érvet hallom a kenyér mellett, hogy „csak azzal lakom jól”. Én kipróbáltam és nélküle is tele lesz a hasam.

Rendben, de mit egyek reggelire?

Nem mindig könnyű a kenyeret kiváltani, és nem is biztos, hogy mindig kell.
Ha a kenyérfogyasztás elkerülhetetlen, akkor jó lenne legalább a kenyér minőségén javítani. A fehér vagy színezett barna kenyér helyett sokkal jobb választás a teljes kiőrlésű lisztből készült változat. De még jobb a kovászos kenyér, sőt, ha magad érleled és sütöd a kenyeret, az biztosan a legjobb és legtartósabb. Nem is értem, hogy minek „turbózzák” a kenyereket adalékanyagokkal, ha másnapra már a többség ehetetlen.

Kenyér helyett pedig ezeket az ötleteket hoztam Neked.

 

  • Kenyér helyett – Puffasztott rizs

A puffasztott rizs a fogyókúrázók egyik régi ismerőse, az egyik leggyakrabban használt kenyérhelyettesítő, de manapság már sokkal több féle puffasztott termék áll rendelkezésre,  puffasztott zab vagy puffasztott hajdina is. Talán meglepő, de 100 g puffasztott termék több kalóriát tartalmaz, mint a kenyér. Akkor miért fogyasztják mégis a fogyni vágyók? Azért, mert míg egy átlagos szelet fehér kenyér 70 g, addig egy szelet puffasztott rizs csak csak 10 g. Mivel a puffasztás során az eredeti méretük többszörösére növekednek, ezért sokkal kevesebb mennyiséget eszünk belőle, ezáltal kevesebb kalóriát és szénhidrátot is. Viszont van egy hátránya a puffasztásnak, hogy könnyebb ezen termékek emésztése, és gyorsabb a felszívódásuk, azaz magas a glikémiés indexük. A gyors vércukorszint emelkedés elkerülés miatt mindig jó minőségű fehérjével és zöldségekkel együtt fogyaszd!

Noha a puffasztott rizs is nagyrészt szénhidrát, a kenyérrel szembeni előnye, hogy gluténmentes, ami sokaknál jótékony hatással lehet a fogyásra.

  • Kenyér helyett – Extrudált kenyér

Extrudált kenyeret, abonettet szintén régóta fogyasztják kenyér helyett a fogyni vágyók. Itt is szélesedett a választék, van már kukoricás, korpás, zabos, pizzás, gluténmentes. Az extrudált kenyereket (pl. abonett) ízesített gabonapépből készítik szárítással, magas rosttartalma miatt is érdemes fogyasztani. Érdemes a gluténmentes és/vagy teljes kiőrlésű változatot választani.
Remekül lehet fogyasztani szendvicsalapként, de tojás, zöldségek vagy gyümölcsök mellé is. Még elvitelre is jó, azonban ilyen esetekben a zöldségeket jó külön csomagolni, ne áztassák szét az abonett szendvicset.

  • Kenyér helyett – Lapkenyér

A lapkenyér szintén jól használható szendvicsalapként, kenyér helyett reggelire vagy akár nassolni is.

  • Kenyér helyett – Tortilla tekercs

Tortillából is lehet már kapni teljes kiőrlésű, magos változatot, és a gluténérzékenyek választhatják az autentikus mexikói tortillát, ami kukoricalisztből készül. Hidegen és melegen is lehet fogyasztani, és gyakorlatilag bármivel meg lehet tölteni, sonkával, sajttal, csirkével, zöldségekkel, csak a képzelet szabhat határt, de figyelj oda a fehérje-zsír-szénhidrát  arányaidra.

Ajánlott recept: kevés gluténmentes (vagy teljes kiőrlésű) lisztet keverjünk össze egy kis vízzel, majd üssünk bele egy tojást, és jól keverjük el az egészet. Picit sózzuk is meg.
Palacsintasütőbe tegyünk egy kis olajat, és süssük ki vékonyan, mint egy palacsintát.
A kész palacsintát aztán kedvünk szerint megtölthetjük mindenféle finomsággal (sajtok, húskészítmények, pástétomok, zöldségek stb.), aztán már csak össze kell tekerni.

…és milyen remek ötlet a tortilla tekercseket felszeletelve tálalni!!

  •  Kenyér helyett – Zöldség és zöldségtekercs

Elsőre furának tűnhet, de a zöldségeket remekül lehet használni a kenyér helyettesítésére. Például az uborkát meg is tölthetjük, mint egy szendvicset, vagy akár vékony szeleteket vághatunk belőle, amibe sonkát, sajtot és egyéb tölteléket tekerhetünk. A húsos paprikát is használhatjuk szendvicsalapnak, akár nyersen, akár grillezve. Grillezett padlizsánszeletek szintén használhatók kenyér helyett.

A saláta-tekercs a leginkább fogyókúrás kenyérhelyettesítő megoldás. És talán az egyik legfinomabb is! Használhatunk hozzá fejes salátát, jégsalátát, de jó kínai kellel is, amikor a leveleket tekerés helyett csak egymásra tesszük.

A töltelék itt is ízlés és fantázia kérdése. Bármit használhatunk, amit egy kenyér-szendvicsre, vagy tortillatekercsbe is tennénk, sőt annál még jóval szélesebb a kínálat…

Ne aggódjanak a húsimádó fehérje típusok sem, hiszen húsokkal is lehet variálni, tölteni!!!

  • Kenyér helyett: Töltött-paprika

A töltött paprika a saláta-tekercshez hasonlóan egy igazi diétás ínyencség. Használhatunk TV vagy kaliforniai paprikát, és a félbevágást követően bátran jöhetnek a belevaló finomságok!
Ki is lehet sütni, de a vitaminok megőrzése végett ajánlatosabb frissen „szendvicsként” elfogyasztani.
Ha elvitelre készítjük, becsomagolás előtt a két fél paprikát egybe is fordíthatjuk, úgy biztosan minden a helyén marad.

  • Kenyér helyett – Karfiolkenyér

Nem csak a gabonából, hanem karfiolból is lehet kenyeret készíteni. A karfiolt aprítógépben rizsszem nagyságúra kell aprítani, rövid idő alatt előfőzni, majd tojással összekeverni, lepényeket formázni, és sütőben megsütni. Máris kész a gluténmentes és szénhidrátszegény karfiolkenyér!

Egy tepsit bélelj ki sütőpapírral, és formázd meg rajta a karfiolkenyereket. Lehet kerek, vagy négyszögletes, ahogy szimpatikus, kb. 10 cm-esek legyenek, figyelj rá, hogy ne legyen túl vékony. Ez azért fontos, hogy meg tudd majd fordítani. Tedd a karfiolkenyeret a 180 fokra előmelegített sütőbe, és süsd 10 percig. Vedd ki a sütőből, és egy sütőlapáttal óvatosan fordítsd meg. Tedd vissza a sütőbe még kb. 7 percre, hogy a másik oldala is megsüljön.

Kihűtve kenyérhelyettesítő, de pizzának is elkészítheted a kedvenc feltéteiddel újra sütve a sütőben.

  • Kenyér helyett – Felhőkenyér

A felhőkenyér az egyik legújabb találmány és szuper a ketogén diéta során is. Elkészítése pofon egyszerű, mindössze pár hozzávalóra és 40 percre lesz szükséged. Készítheted borssal, fokhagymaporral, olaszos fűszerekkel, hogy jobban hasonlítson az íze a kenyérhez, vagy akár édesítőszerrel is, ha egy palacsintaszerű végeredményre vágysz!

Hozzávalók: 4 db tojás, 100 g krémsajt, 1/2 tk sütőpor, só, bors,

Fűszerezés ízlés szerint fokhagymaporral, vagy olaszos fűszerekkel (pl. oregánó, majoránna)

Melegítsd elő a sütőt 130 fokra. Bélelj ki egy nagyobb tepsit sütőpapírral.

Üsd fel a tojásokat, a fehérjét és a sárgáját tedd egy-egy külön edénybe. Add a sütőport a fehérjéhez, a krémsajtot és a fűszereket pedig a sárgájához. A mixer segítségével verd fel mind a kettőt, a fehérjét kemény habbá. A felvert fehérjét 2-3 részletben óvatosan keverd a sárgájához egy lapos fakanál vagy spatula segítségével. Szedd a keveréket a tepsibe egy nagyobb kanál segítségével. A formát alakítsd tetszés szerint, a magassága kb 1.5-2 cm legyen! Süsd kb. 25 percig, amíg aranybarnára nem sül a kenyér. Jól süsd át és engedd kihűlni, hogy ne tapadjon a sütőpapírra.

  • Kenyér helyett – Édesburgonya pirítós variációk

Meglepő, de az édesburgonya kiváló szendvics alap. Hámozd meg az édesburgonyát és szeleteld ujjnyi vastag szeletekre hosszában, vagy keresztbe attól függően, hogy milyen dizájnt szeretnél – kerek, vagy hosszúkás szendvicseket.

A pirítóssütőben legnagyobb fokozaton kb. 3-4 szer elindítva pirítsd meg a szeleteket.  Melegen és kihűtve is tálalható a legkülönfélébb feltétekkel, amiket a kenyérre is tennél. a fotón néhány ötlet.

 

JÓ ÉTVÁGYAT ÉS JÓ KREATÍVKODÁST KÍVÁNOK!